Սևանա լիճ, Վաղաշենի տարածքում

Սևան ազգային պարկի հովանավորությամբ

Օր՝ հուլիս 31-օգոստոս 2

Համակարգողներ՝ Հեղինե Խալաթյան, Իվետա Ջանազյան

Մարզիկներ՝ Ռոբերտ Խաչատրյան, Նարեկ Կարապետյան

Երաժիշտ՝ Լաերտ Գրիգորյան (ճամբարին կմիանա օգոստոսի 1-ին)

Տևողություն՝ 3 օր

Անհրաժեշտ իրեր

  • Արևապաշտպան գլխարկ
  • Քնապարկ֊ուսապարկ
  • Անհատական սպասք (բաժակ, ափսե, գդալ, պատառաքաղ)
  • Անհատական հիգիենայի միջոցներ
  • Լողի պարագաներ
  • Պահեստային հագուստ (տաք և ամառային)
  • Առաջին օրվա ճանապարհային բրդուճներ
  • Ջուր, ջրաման
  • Լապտեր

Արժեքը մեկ սովորողի համար— 6.000 դրամ (ճանապարհածախս, սնունդ)

Մասնակիցներ՝ Վաղաշենի դպրոցի սովորողներ, սեբաստացիներ

Ճամբարի ուղղությունները

  • բնապահպանական
  • հայրենագիտական
  • մարզական

Քարտեզագրում

Հեռավորություն 141 կմ, տևողություն-2 ժ. 46րոպե

Օր 1

9։00 Մեկնում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակից

10։30 Կանգառ Սևան֊Գավառ խաչմերուկում (խմբին միանում է Իվետա Ջանազյանը)

12։00 Ժամանում (բրդուճների ընդմիջում, ծանոթացում տարածքին, ճամբարային նախապատրաստական աշխատանքներ)

12։00-13։30 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

14։00 Ճաշ

15։00-16։00 Մարզական պարապմունք

16։00-19։00 Լող, լող ուսուցում

19։30 Ընթրիք

20։00-21։00 Զրույցներ աղբի տեսակավորման աշխարհի փորձից
Վիճակագրություն մարդն օրվա մեջ ինչքան աղբ է ստեղծում
Աղբաստեղծման վտանգները երկիր մոլորակի համար

21։30-22։00 Քնի նախապատրաստական աշխատանքներ

Օր 2

8։30-9։00 Վեր կաց, հիգիենայի ժամ

9։00 Մարզական պարապմունք

9։30 Նախաճաշ

10։00-11։00 Լող, լող ուսուցում

11։00-12։00Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

12։00-13։00 Հայրենագիտական արշավային պարապմունք-կողմնորոշում տեղանքում

14։00 Ճաշ

15։00-16։00 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

16։00-19։00 Լող, լող ուսուցում

19։30 Ընթրիք

20։00-21։00 Խարույկի նախապատրաստական աշխատանք, զրույց-քննարկում, օրվա ամփոփում

22։00 Քուն

Օր 3

8։30-9։00 Վեր կաց, հիգիենայի ժամ

9։00 Մարզական պարապմունք

9։30 Նախաճաշ

10։00-12։00 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

12։00-13։00 Մարզական պարապմունք

14։00 Ճաշ

15։00 Մեկնում

16։00 Կանգառ Հայրիվանքում

18։00 Ժամանում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի

Ճաշացանկ

Մասնակիցներ՝

  1. Էդմոն Սահակյան, 6-րդ դասարան, արևելք
  2. Միքայել Մարտիրոսյան, 6-րդ դասարան, արևելք
  3. Արեն Մաթևոսյան, 5-րդ դասարան, արևելք
  4. Միլա Խաչատրյան , 5-րդ դասարան, արևելք
  5. Եվա Սմբատյան , 6-րդ դասարան, արևելք
  6. Հայկ Հովհաննիսյան , 6-րդ դասարան, արևելք
  7. Ռուզան Ղուկասյան , 6-րդ դասարան, արևելք
  8. Ջանազյան Մարիա, 2-րդ դասարան, արևելք
  9. Չելեբյան Անահիտ , 6-րդ դասարան, արևելք
  10. Մանվելյան Ավետ, միջին
  11. Փիլիպոսյան Հայկ, միջին
  12. Քամալյան Վազգեն, միջին
  13. Հայրապետյան Դավիթ, միջին
  14. Գասպարյան Արեգ, 3-րդ դասարան, հարավ
  15. Կարապետյան Հենրիկ, 6-րդ դասարան, հյուսիս
  16. Տագեսյան Նատալի, 6-րդ դասարան, հյուսիս
  17. Հարությունյան Ալեն, 6-րդ դասարան, հյուսիս

Ամփոփումն՝ այստեղ